Bielaczek pozrastany - Naziemek ceglasty

nazwa

Składniki

Wykonanie

Naziemek ceglasty Albatrellus confluens to brat Naziemka zielonawego o jakim już Wam pisałam . Oba gatunki są wpisane na Czerwoną Listę Grzybów Wielkoowocnikowych ze statusem E czyli wymierające.
Czy wiesz skąd się wzięły grzyby w lesie ?
Owocnik Naziemka ceglastego może mieć nawet 15 cm średnicy. Za młodu jest półkolisty, o nieregularnym zarysie. Brzeg płatkowaty, pofalowany. Koloru żółtoochrowego, , morelowego, kremowego, beżowego, czerwonawoochrowego, bułczanego. Powierzchnia matowa, sucha, u starszych owocników i w okresie suchym spękana. Przeważnie kilka owocników tworzy pozrastaną kępę o średnicy nawet 50 cm, w której ciężko oddzielić pojedynczą sztukę bo kapelusze są mocno stłoczone a trzony zrośnięte.
Od spodu kapelusza krótkie rurki o małych porach, zbiegające na trzon. Początkowo białe, z wiekiem kremowe.
Trzon krótki, głąbiasty, przeważnie ekscentryczny. Zwykle pozrastany z trzonami innych owocników. Koloru białego, często z rdzawymi plamkami.
Miąższ zwarty, mięsisty, biały lub kremowy, po ususzeniu różowawy. Owocniki nie robaczywieją. Zapach i smak przyjemne. To grzyb jadalny, ale starsze owocniki są gorzkawe. Ze względu na rzadkość występowania zasługuje na ochronę.
Naziemki ceglaste wyrastają od lipca do października. Można je spotkać najczęściej w górskich lasach iglastych i mieszanych, pod świerkami lub sosnami. Rosną na ziemi, zwykle w grupach - w bardzo stłoczonych kępkach, pozrastane ze sobą trzonami - tworząc niezwykłe formy.
źródło :
E. Gerhardt - Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik – 2006
B.Gumińska, W. Wojewoda "Grzyby i ich oznaczanie", PWRiL, Warszawa 1985
P.Skoubla "Wielki atlas grzybów", Elipsa, Poznań 2007
W. Wojewoda „Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski” IB PAN, Kraków 2003
Źródło:http://smacznapyza.blogspot.com/2014/09/bielaczek-pozrastany-naziemek-ceglasty.html