Lane chrusty

nazwa

Wykonanie

Lane chrusty to przepis dla tych, kórzy nie są mistrzami wypieków, jednak mają ochotę na coś słodkiego w ciekawym wydaniu. Przygotowanie ciasta na lane chrusty jest bardzo łatwe, wystarczy wymieszać wszystkie składniki 🙂 Jednak ważnym aspektem jest to, aby ciasto miało odpowiednią konsystencje, musi być nieco gęstsze niż ciasto na naleśniki. Pamiętajcie, że chrusty musicie smażyć na bardzo mocno rozgrzanym oleju, aby ładnie wyrosły. Zapraszam Was na przepis 😊
Zobacz też:
Faworki z ciasta francuskiego
Rogaliki z ciasta francuskiego z dżemem
Porcji: 40 Czas gotowania: 1 godzina
Składniki
2 jajka
150 ml mleka
2 łyżeczki cukru waniliowego
łyżeczka proszku do pieczenia
170 g mąki
łyżeczka wódki lub innego mocnego alkoholu
olej do smażenia
ręcznik papierowy do odsączania
cukier puder do posypania
Przepis
1
Jajka łączymy z mlekiem, cukrem oraz proszkiem do pieczenia. Mieszamy. Następnie stopniowo dodajemy mąkę. Ciasto ma mieć konsystencję gęściejszą niż ciasto na naleśniki. Dodajemy alkohol i dokładnie mieszamy.
2
Rozgrzewamy olej, musi być bardzo mocno rozgrzany. Masę do chrustów przekładamy w rękaw cukierniczny lub sztywną torebkę, z której odcinamy jeden z rogów.
3
Na rozgrzany olej wlewamy ciasto z rękawa/torebki, robiąc przy tym koliste ruchy. Smażymy kilkanaście sekund do zrumienienia z obu stron. Po usmażeniu wykładamy na ręcznik papierowy, aby chrust ociekł z tłuszczu.
4
Podajemy posypane cukrem pudrem.
Źródło:https://www.kuchniabazylii.pl/2020/02/lane-chrusty