ßßß Cookit - przepis na Nalewka jabłkowa

Nalewka jabłkowa

nazwa

Wykonanie

Jak robiłem tę nalewkę to była wczesna wiosna, jakoś tak chyba. Więc nie bardzo był sezon na cokolwiek jeszcze. A ja się niecierpliwiłem. Bo plan zrobienia mnóstwa nalewek był kuszący, a z drugiej strony nie bardzo miałem z czego, Ale jabłka są cały rok w sprzedaży. Więc wpadłem na pomysł nalewki jabłkowej. Łatwo się robi, wszystkie składniki miałem (bo jabłka to u nas w domu są zawsze) więc ochoczo przystąpiłem do dzieła. Pomyślałem chwilkę i wymyśliłem taki przepis.
Zanim przejdziecie do dalszej części polecamy zapoznać się z tym wpisem. Znajdziecie tutaj wszystko, co powinniście wiedzieć o nalewkach.
1 kg soczystych jabłek
1 litr spirytusu 70%
450 g cukru
450 ml wody
8 goździków
3 cm kory cynamonowej
1 laska wanilii
W sklepach można kupić tzw. spirytus do nalewek. On ma właśnie 70%. Ale jeżeli mamy taki zwykły 95% to po prostu rozcieńczamy go wodą w proporcji: ok. 735 ml spirytusu 95% i ok. 265 ml wody.
Owoce myjemy i kroimy na kawałki. Usuwamy tylko same ogonki, cała reszta idzie do nalewki. Wrzucamy do słoja, dodajemy całą resztę składników (poza syropem cukrowym) i zalewamy spirytusem. Zakręcamy i zostawiamy w ciemnym, ciepłym miejscu na 6 tygodni.
Po tym czasie przelewamy nalew przez sito, tak żeby oddzielić spirytus od jabłek. Spirytus umieszczamy w jednym słoju, a jabłka w drugim. Jabłka zasypujemy cukrem na tydzień. Potrząsamy codziennie słojem. W tym czasie cukier się rozpuści i otrzymamy syrop. Znowu zlewamy przez sito i syrop łączymy ze spirytusem. Owoce nie będą nam już potrzebne. Być może da się je do jakiegoś ciasta wykorzystać, ale my nie bardzo lubimy owoce z alkoholem.
Teraz filtrowanie. Ja używam do tego celu filtru do kawy dodatkowo, dla lepszego efektu, wyłożonego jednym listkiem papierowego ręczniczka. Filtr mocuję na słoiku przy pomocy gumki, wyściełam ręczniczkiem i przelewam. Filtrowanie potrwa wiele godzin. Co jakiś czas warto też wymienić filtr na czysty, będzie szybciej kapało. Po przefiltrowaniu nasza nalewka ma dość potężną moc dlatego dolewamy do niej 450 ml wody (albo dowolną ilość według gustu). Butelkujemy i chowamy w chłodne miejsce na 6 miesięcy.
Smacznego!
Źródło:http://www.chleby.info/2016/02/nalewka-jabkowa.html