ßßß Cookit - przepis na JABŁECZNIK (SZARLOTKA)

JABŁECZNIK (SZARLOTKA)

nazwa

Wykonanie

Szarlotka to typowe ciasto kruche wypełnione w środku (pomiędzy dwoma warstwami ciasta) nadzieniem z owoców. Polska wersja szarlotki to jabłecznik – czyli ciasto kruche z masą jabłkową w środku i jest to najpopularniejsza w Polsce szarlotka. Spotyka się jednak także szarlotkę z nadzieniem z owoców sezonowych. Latem są to oprócz jabłek także porzeczki, rabarbar, śliwki itp., jesienią – dynia. W moim domu rodzinnym po niedzielnym obiedzie na stole królował tzw. pleśniak czyli nic innego jak jabłecznik z warstwą ubitej piany z białek między masą jabłkową a górną warstwą kruchego ciasta.
SZARLOTKA – PRZEPIS NA PYSZNE CIASTO
Aby szarlotka wyszła absolutnie przepyszna ważną zasadą jest wcześniejsze podpieczenie spodu, który pod wpływem soku z owoców, mógłby stać się najzwyklejszym w świecie zakalcem! Podpieczony spód – nie wchłonie wilgoci z jabłek.
Ciasto na szarlotkę:
300 g mąki tortowej
150 g masła
2 żółtka
70 g cukru pudru
około 50 ml ciepłego mleka
Przed przystąpieniem do sporządzenia ciasta warto przeczytać zakładkę o kruchym cieście http://www.kulinarny-blog.pl/ciasto-kruche/, gdzie znajdują się cenne wskazówki jak postępować by uzyskać bardzo dobre i bardzo kruche ciasto na szarlotkę.
Z podanych składników zagniatamy kruche ciasto. Następnie dzielimy je na dwie części o wielkości 2/3 i 1/3 i formujemy z nich kule. Każdą z części zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na około 1 godzinę.
Po godzinie wyjmujemy większą kulę z ciasta kruchego z lodówki i wałkujemy ją na oprószonej mąką stolnicy na okrągły placek. Uformowanym plackiem wykładamy dno tortownicy o średnicy około 26 cm i formujemy rant. Spód przed pieczeniem nakłuwamy widelcem.
Spód pieczemy około 10 minut w temp. 180 St. C pamiętając by włożyć go do mocno rozgrzanego piekarnika (200 St.C. )Po upieczeniu spód wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy do wystygnięcia.
Nadzienie z jabłek:
1 kg kwaskowatych jabłek
1 łyżeczka cynamonu
skórka otarta z 1 cytryny
sok wyciśnięty z 1/2 cytryny
około 3 łyżek cukru pudru
SZARLOTKA – przygotowanie
Jabłka myjemy, obieramy, kroimy na ćwiartki a następnie usuwamy gniazda nasienne. Cząstki jabłek kroimy w drobną kostkę i od razu mieszamy z sokiem wyciśniętym z 1/2 cytryny dzięki czemu jabłka nie zciemnieją, a farsz nabierze przyjemnego kwaskowatego smaku. Masę jabłkową łączymy z cynamonem, skórką otartą z 1 cytryny oraz cukrem pudrem.
Całość dokładnie mieszamy i przesmażamy na patelni okolo 10-15 minut (aż jabłka zmiękną). Gdy masa jabłkowa wystygnie przekładamy ją na wypieczony wcześniej spód.
Z lodówki wyjmujemy mniejszą kulę z ciasta kruchego i wałkujemy ją na placek o średnicy równej średnicy tortownicy. Tak przygotowanym plackiem przykrywamy tortownicę z masą jabłkową. Brzegi dokładnie zlepiamy.
Innym sposobem estetycznego przygotowania wierzchniej warstwy szarlotki jest starcie na tarce jarzynowej o dużych oczkach wcześniej zmrożonego ciasta kruchego. Obie metody są dobre.
Po przygotowaniu górnej warstwy szarlotkę nakłuwamy widelcem i wypiekamy około 25 minut w temp. 180 St. C w dobrze rozgrzanym piekarniku.
Ciasto to najlepiej smakuje na gorąco. Jeśli było upieczone dzień wcześniej przed podaniem serwowany kawałek można podpiec w piekarniku około 8 minut w temp. 180 St. C dzięki czemu ciasto stanie się nieziemsko aromatyczne i jeszcze bardziej kruche. Serwować koniecznie na gorąco z gałką lodów waniliowych.
Źródło:http://www.kulinarny-blog.pl/jablecznik-z-lodami