ßßß Cookit - przepis na Wieniec Św Marcina

Wieniec Św Marcina

nazwa

Wykonanie

Marcińskie rogale uwielbiam, uwielbiam też biały mak. Jest taki anielskie w porównaniu z tym niebieskim. Delikatny, lekko orzechowy, posiada cudowny zapach. Po wymieszaniu z orzechami, migdałami i skórką pomarańczową przeobraża się w prawdziwe cudo i choć zrobienie nadzienia z białego maku zajmuje trochę czasu to wierzcie mi warto, bo nic tak dobrze nie smakuje.
Przyszło mi ostatnio piec ciasto na rodzinną, bogatą w gości uroczystość i postanowiłam, że nie będę piekła miliona rogalików, tylko zrobię jeden piękny wieniec. Ciasto z podanych przeze mnie proporcji jest spore i można je spokojnie podzielić na pół. Delikatnie ciasto drożdżowe, biały mak, domowa skórka pomarańczowa i lukier, którego nie żałujemy. Kaloryczna bomba, ale jaka przyjemna.
Masa makowa:
200 g białego maku
100 g migdałów bez skórki
150 g orzechów włoskich bez skórki
1/2 szkl cukru pudru
2 łyżki śmietany 18 %
3 łyżki kremówki
3 łyżki skórki pomarańczowej
Ciasto:
250 ml mleka
60 g masła
50 g świeżych drożdży
2 żółtka
4 łyżki cukru
300 g mąki
4 łyżki mąki do zaczynu
Lukier:
1 szkl cukru pudru
2 łyżki ciepłej wody
Do posypania:
posiekane orzechy włoskie
płatki migdałowe
Masa makowa:
-Mak, orzechy i migdały zalewamy wrzątkiem i zostawiamy do ostygnięcia. Następnie odsądzamy, mielimy trzykrotnie na drobnych oczkach. Dodajemy cukier, śmietanki i skórkę pomarańczową i dokładnie mieszamy. Odstawiamy na około 2 godziny.
Ciasto:
- mleko podgrzewamy z masłem, do momentu, w którym masło się rozpuści. Do ciepłego mleka z masłem dodajemy cukier, drożdże i 4 łyżki mąki, wszystko dokładnie mieszamy i odstawiamy na 30 minut w ciepłe miejsce. Do wyrośniętego zaczynu dodajemy przesianą mąkę i żółtka. Dokładanie mieszamy, wykładamy na blat i wyrabiamy do znudzenia (za to właśnie lubię drożdżowe ciasto, bo to ciasto przy którym można się zapomnieć). W razie konieczności podsypujemy mąką. Odstawiamy w ciepłe miejsce i czekamy, aż podwoi swoją objętość. Rozwałkowujemy na prostokąt o grubości 2 mm.
Na cieście rozkładamy równo farsz. Zwijamy z rulon, który rozcinamy na dwie części w poprzek. Obie przeplatamy ze sobą farszem do góry. Warkocz łączymy w koło. Odstawiamy na 30 minut.
Pieczemy w 180 C przez 35 minut. Po wystudzeniu dekorujemy lukrem, posypujemy orzechami i migdałami.
Smacznego:)
Źródło:http://pod-zielonym-niebem.blogspot.com/2014/11/wieniec-sw-marcina.html