ßßß Cookit - przepis na Jak zrobić puree z dyni?

Jak zrobić puree z dyni?

nazwa

Składniki

Wykonanie

Dyniowe puree warto przygotować z kilku powodów: nadaje się do przyrządzania zup, sosów, dżemów, sprawdza się jako dodatek do wypieków (sprawia, że są one bardziej wilgotne i mają ładny, żółty kolor), świetnie się przechowuje i ma mało kalorii. Szerokie zastosowanie dyni w kuchni (wszak można ją przyprawić na słono, słodko lub ostro - wedle gustu), powinno zachęcić każdego do minimalnego wysiłku, jakim jest przygotowanie warzywa do przechowywania. Pozwoli nam to cieszyć się jego smakiem przez cały rok :) Swoje puree tworzę na bazie pieczonej dyni, która osiąga w piekarniku odpowiednią konsystencję i smak. Zwykle używam dyni zwyczajnej - chyba najbardziej popularnej i najłatwiejszej do kupienia odmiany w Polsce. Podana metoda sprawdza się jednak również w przypadku innych typów. Aby otrzymać domowe puree, gotowe do pasteryzacji lub natychmiastowego użycia, należy:
1. Umyć i przekroić dynię na pół. Przy pomocy łyżki (może być do lodów) wydrążyć niejadalny, włóknisty środek w którym znajdują się pestki, odłożyć na bok. Pestki można później oddzielić od miąższu, umyć i wyłożyć na tacce położonej blisko kaloryfera. Wysuszone nasiona można obierać z łupinek i jeść.
2. Pokroić dynię w pionowe paski, następnie pociąć poziomo, na mniejsze kawałki (od ich wielkości zależy czas pieczenia). Wykładać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 190 º C, przez 1-2 h. Czas pieczenia jest umowny, zależy od wodnistości dyni.
3. W trakcie pieczenia zaglądać do piekarnika (uważać na kłęby rozgrzanej pary) i sprawdzać widelcem, czy dynia jest gotowa. Upieczona dynia jest miękka, lekko sprężysta, za wbitym w nią widelcem ciągną się małe włókienka. Jeśli dynia wydaje się być jeszcze zbyt mokra, piec dłużej. Wyjąć z piekarnika i całkowicie wystudzić.
4. Usunąć nożykiem skórę z kawałków dyni (odmiana Hokkaido nie wymaga tego zabiegu - skórka jest jadalna) i zmiksować ją na gładką masę przy pomocy blendera.
5. Gotowe puree można przechowywać w lodówce przez kilka dni (w zamkniętym pojemniku), zamrozić lub zapasteryzować. W tym celu umyć słoiki i osuszyć. Puree zagotować w garnku i przekładać do słoików, od razu zakręcać i odwracać do góry dnem. Po 20 minutach słoiki można ustawić do góry zakrętką.
Po dyniowe inspiracje kliknij tutaj .
Źródło:http://lisia-kawiarenka.blogspot.com/p/jak-zrobic-puree-z-dyni.html