ßßß Cookit - przepis na Na dolegliwości kobiece – czyli produkty, które pomogą nam przetrwać te trudne dni…

Na dolegliwości kobiece – czyli produkty, które pomogą nam przetrwać te trudne dni…

nazwa

Wykonanie

Każdej z nas w te trudne dni dokuczają różne dolegliwości: bóle brzucha, skurcze, zatrzymywanie wody w organizmie, zbyt obfite krwawienie, senność, zmęczenie, nadmierny apetyt, wzdęcia, zaparcia. W naszym domu, ogródku czy polu możemy znaleźć wiele produktów które mogą nam ułatwić te dni. Większość z tych produktów stosuje i gorąco polecam. Dobrze jest także skonsultować się ze swoim ginekologiem oraz sprawdzić czy produkty te nie zaszkodzą nam, gdy przyjmuje leki lub posiadamy jakieś schorzenia.
Wiele z nas myśli, iż to tylko hormony czy menstruacja „tak nas męczą”, ale prawda jest taka, iż nieodpowiednia dieta u większości z nas może powodować część z wyszczególnionych dolegliwości.
Dobrze jest unikać konkretnych pokarmów, a inne wprowadzić do naszej diety już w czasie napięcia przedmiesiączkowego. Może to nam pomóc przy wzdęciach, zaparciach czy problemach z cerą. Wariacje hormonalne to przede wszystkim: niedobór witaminy B6 (przyśpiesza spalanie tłuszczu oraz zwiększa produkcję serotoniny), wapnia, potasu i magnezu. Wapń może zmniejsza skurcze macicy, potas hamuje zatrzymywanie wody w organizmie, a magnez zmniejsza napięcie mięśni i pomaga nam radzić sobie ze stresem. Stan skóry poprawią nam cynk oraz witamina A i E, a żelazo jest niezbędne szczególnie przy obfitych krwawieniach. Wiele czasopism wspomina także o tym, aby stosować lekko strawną dietę ze względu na wątrobę, która chroni nas przed wysokim poziomem hormonów. Na wzdęcia oraz przy ogólnym oczyszczaniu organizmu pomoże błonnik, o którym ostatnio każdy z nas słyszy. Ja polecam w postaci płatków, ale znajdziemy go także w świeżych owocach i warzywa, pełnoziarnistym pieczywie oraz kaszach. Dobrze jest tez jeść więcej posiłków ale w mniejszych ilościach oraz oczywiści pić duże ilości wody, zielonych herbat oraz ziół. Część z nas odczuwająca np. zgagę winna zrezygnować z herbat owocowych, które mogą powodować większą produkcję kwasów w żołądku. Kawoszki też nie mają łatwe życia w te dni, ponieważ produkty z kofeiną wypłukują magnez i wapń z organizmu – dlatego starajmy się je ograniczać.
Przy wzdęciach odradza się picie napoi podczas posiłków oraz objadania się- czyli po raz kolejny mówi się nam, iż podczas miesiączki winniśmy zrezygnować z naszych ochot w formie objadania się. Lecz jeśli mamy ochotę na słodkie to osobiście uważam, iż w małych ilościach jest to wskazane;)
Ponadto winniśmy „odstawić” ostre przyprawy oraz sól, która zatrzymuje wodę w organizmie.
Moim gwoździem programu jest WIESIOŁEK, który polecam w formie oleju lub tabletek. Zawiera on w sobie kwas GLA, którego niedobór powoduje większą podatność na alergie oraz nadmierne rogowacenie i złuszczanie naskórka. Kwas ten nie może być wytwarzane przez nas organizm dlatego niezbędne jest dostarczanie go w diecie. Olej z wiesiołka polecany jest przy PMS-ie oraz może łagodzić objawy depresji, wzdęć oraz bólu głowy. Polecam dodać odrobinę oleju to sałatki lub pic go po małej łyżeczce raz dziennie w trakcie trwania miesiączki.
Inne zioła, które pomagają przy obfitym krwawieniu oraz skurczach, zawierające, garbniki i flawonoidy to: pięciornik gęsi, tasznik, rdest ostrogorzki . Warto także wykorzystać olejek eteryczny z szałwii do nacieranie podbrzusza- łagodzi krwawienie miesiączkowe (10 kropi olejku zmieszać z 50g oleju roślinnego- przepis z gazety Vita)
Produktami zalecanymi są m.in. :
* Produkty zbożowe i wieloziarniste, kasze, ciemny ryż – m.in. ze względu na wspomniany już błonnik
* Nabiał przede wszystkim kefiry i jogurty
* Ryby i owoce morza
* Oliwa oraz owoce i warzywa szczególnie pomidory, szpinak, brokuły, arbuzy, truskawki, ananasy, cytryny
* Napary ziołowe (kozłek lekarski czyli nasza waleriana, mięta, rumianek, melisa) oraz zielona herbata, woda niegazowana
Podsumowując najbardziej niezbędne są nam witaminy i minerały. Poniżej podałam przykładowe produkty spożywcze, które zawierają konkretne składniki:
* witamina B6- szpinak, czosnek, tuńczyk - gotowany lub grillowany, wątroba wołowa, ośmiornica , banany, kurczak bez skóry i tłuszczu pierś indycza -pieczony, ziemniak -pieczony w piekarniku, papryka czerwona -surowa, arbuz
* witamina A - olej z halibuta, olej z wątroby dorsza, wątroba: kurza, indycza, wołowa, cielęca, ryby, masło, jaja, ostrygi, ser
* witamina E –orzechy i ziarna, oleje z roślin oleistych, warzywa o zielonych liściach, słodkie ziemniaki tzw. bataty
* Wapń –przetwory mleczne, żółte sery, soja
* Potas –owoce cytrusowe, banany, ziemniaki, pomidory, pestki słonecznika, liście mięty
* Magnez – kakao, orzechy, soja, kasze, warzywa strączkowe
* Cynk - ryby, drób, ostrygi, produkty zbożowe z pełnego przemiału
* Żelazo - szpinak, botwina, sałata, wątroba i nerki zwierzęce
Pamiętajmy, iż w każdej metodzie należy zachować umiar oraz dużo czytać i rozmawiać na dane tematy – wtedy uczymy się najwięcej i popełniamy mniej błędów. Polecam szczególnie te produkty oraz czekam na inne wasze sposoby – zawsze się przydadzą ;P - oraz komentarze czy uzupełnienia.
Źródło: część wiadomości zaczerpnięto z rożnych numerów czasopisma VITA oraz Encyklopedii Zdrowych Posiłków
Źródło:http://mkgotuje.blogspot.com/2012/03/na-dolegliwosci-kobiece-czyli-produkty.html