Brosaniki Joanny Jakubiuk [przepis]

nazwa

Wykonanie

Kluski ziemniaczane maja charakterystyczny kształt małego wrzecionka. Nazwa pochodzi od wrzucania łyżką masy ziemniaczanej na wrzątek - "brosać" to znaczy "rzucać".
Składniki:
1 kg ziemniaków
1 łyżka mąki ziemniaczanej
kilka łyżek mąki pszennej
sól
olej
cebula
skwarki
Ziemniaki obrać, zetrzeć na drobnej tarce. Odebrać nadmiar wody. Dodać sól i obie mąki,
ilość mąki pszennej zależy wilgotności startych ziemniaków. Wymieszać masę tak, by
powstała zwarta, nie lejąca pulpa. Przygotowaną masę nabierać łyżką i wrzucać na osolony wrzątek. Po wrzuceniu delikatnie zamieszać i gotować aż do wypłynięcia klusek na powierzchnię Brosaniki okrasić zrumienioną na oleju cebulką lub skwarkami.
UWAGA: Masę ziemniaczaną wylać na gęste sitko, odstawić na kilkanaście minut. Delikatnie odlać wodę która ścieknie, zebrać skrobie z dna miski. Dodać do klusek. Dopiero wtedy należy dodawać mąkę pszenną.
fot. Joanna Matyjek, www.odczarujgary.pl
Joanna Jakubiuk - szefowa kuchni w restauracji Masuria Arte w Staczach, Podlasianka, mistrzyni pierogów i dań z pola na stół. Do gotowania wykorzystuje w 90 procentach produkty lokalne, w tym te z własnego ogrodu.
Redaktorka naczelna Ugotuj.to Ze smakiem. Kuratorka i dziennikarka kulinarna, promotorka regionalnych produktów, autorka publikacji "Cuisine PL" promującej polską gastronomię na czas Prezydencji Polski w UE, projektantka kulinarnych wizyt studyjnych zagranicznych gości Instytutu Adama Mickiewicza i MSZ, koordynatorka kulinarno-kulturalnych działań edukacyjnych.
przepis
Gazeta.pl > Ugotuj.to Ze Smakiem > Monika Kucia
Zobacz także
Znaj ziemniaki! Różne odmiany mają różne przeznaczenie
Słodkie rogaliki ziemniaczane [przepis]
Pączki drożdżowo - ziemniaczane [przepis]
Źródło:http://ugotuj.to/zesmakiem/1,145551,19071891,brosaniki-joanny-jakubiuk.html