ßßß Cookit - przepis na Praktyczny porady: fakty i mity o naleśnikach, czyli naleśniki podstawowe

Praktyczny porady: fakty i mity o naleśnikach, czyli naleśniki podstawowe

nazwa

Wykonanie

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 0 0 Flares ×
Ostatnio rozmawiałam z pewnym znajomym o robieniu naleśników, jak się okazuje zrobienie naleśników bywa kłopotliwe, w przepisach często są pomijane, bo uważa się je za oczywiste i łatwe w przygotowaniu. Jednak w domowej kuchni często śpiesząc się, a to sypniemy za dużo mąki lub wlejemy zbyt dużo płynu i już całość przysparza nam ogromu nerwów i bałaganu. Oto receptura moich naleśników, elastycznych i sprężystych, nadających się do dań na słodko i słono. Teraz robienie naleśników stanie się prawdziwą błahostką
naleśniki z serem waniliowym na pure z dyni, z jogurtem, powidłami agrestowymi i słonecznikiem
Przepis na podstawowe naleśniki:
1/2 l mleka
1/2 l wody
250 g mąki pełnoziarnistej
250 g mąki wrocławskiej*
1 łyżeczka soli
2 jajka
2 łyżki oleju
*Przy zastąpieniu mąki wrocławskiej tortową należy dolać od 3/4-1 szklanki wody
Jajka mieszamy z mlekiem i wodą.
Mąki mieszamy ze sobą i z solą.
Dodajemy do płynu i miksujemy na najniższych obrotach, przez około 5 minut, odstawiamy na minimum 30 minut, aby gluten z mąki związał ciasto.
Na jeden naleśnik powinniśmy przeznaczyć ok 70 ml ciasta.
Słyszy się też, że mityczny „pierwszy naleśnik” zawsze nie wychodzi, ile jest w tym prawdy ? Cóż powinien to być nasz naleśnik testowy, po jego usmażeniu wiemy czy ciasto ma odpowiednią konsystencję, a patelnia odpowiednią temperaturę do smażenia. Przy pierwszym naleśniku patelnię lekko spryskujemy odrobiną oleju, jest odpowiednio nagrzana gdy olej zaczyna mieć konsystencję wody, łatwo przemieszcza się po teflonie.
Smażymy je na dużym ogniu, szybko osuszając, przewracamy po ok 30-40 sekundach gdy zetną się z góry i dosmażamy przez około 10 z drugiej strony. Jeśli trwa to dłużej do ciasta należy dodać jeszcze ok. 50 g mąki.
tak wygląda naleśnik po ok 30 sekundach, a teraz go obracamy:
i dosuszamy przez ok.10 sekund
Sprytnym patentem jest tutaj odkładanie naleśników spodem na talerzu, wtedy przy faszerowaniu, nadzienie będzie na stronie bardziej spieczonej, a jasna strona naleśników zostanie na wierzchu i na pewno nie przypiecze się zbytnio przy ponownym zapiekaniu
tutaj widać ich jaśniejszą stronę
Odkładamy na talerz, gdyż faszerowane na ciepło łatwo się przerywają, dopiero po lekkim ostudzeniu zyskują elastyczną formę.
Po usmażeniu wszystkich placków, możemy przygotować do nich farsze:
mięsny
serowy na słodko lub słono
dżem lub krem kakaowy,orzechowy, maślany
budyniowy
kapustę kiszoną z mięsem
warzywny
owocowy lub każdy inny, możliwości są tutaj nieskończone
>>>>>Oto moje ulubione nadzienie serowe do naleśników:
250 g chudego twarogu
200 g serka waniliowego
1 op.cukru waniliowego lub esencji waniliowej
1/2 łyżeczki cynamonu
opcjonalnie 2-3 łyżki drobnych rodzynek i cukier lub miód do smaku jeśli lubicie słodkości
Rodzynki zalać wrzątkiem. Twaróg zmiksować razem z serkiem, dodać aromat waniliowy i cynamon, wymieszać i połączyć z osączonymi na ręczniku miękkimi rodzynkami. Gotowym farszem nadziewać naleśniki.
Porady:
Jeśli chcemy aby naleśniki były bardziej chrupiące zamiast wody z kranu, dodajemy wodę gazowaną, takie naleśniki idealnie nadają się do nadziania słodkimi farszami np. bitą śmietaną, lub piwem wtedy idealnie komponują się z nadzieniami mięsnymi lub mięsno-warzywnymi.
Naleśniki możemy zwijać w koperty, rulony lub ćwiartki, wybierzmy ulubiony nam sposób, zależny od okoliczności w których chcemy je podać:
Koperty: tak zwijamy naleśniki do krokietów
smarujemy, składamy po bokach i rolujemy w krokiety, które panierujemy w jajku, mące i bułce tartej, obsmażamy i podajemy do np. barszczu, lub zapiekamy bez panierki w piekarniku i podajemy z warzywną sałatką.
Rulony : tak przygotowane naleśniki są ciekawą alternatywą dla makaronu. Posmarowane serkiem białym ze szczypiorkiem świetnie sprawdzą się m.in. w serowej czy pomidorowej. Są tez idealne na drugie śniadanie,bo najłatwiej mieszczą się w chlebaku lub innym pojemniku śniadaniowym.
Ćwiartki : ja je podaję tak w wersji obiadowej, nadzieniem smarujemy połowę naleśnika, zakrywamy drugą, po czym składamy go jeszcze raz na pół, takie naleśniki możemy pogrzać w piekarniku lub zapiec na patelni i podać z owocowy sosem :
tutaj opiekane naleśniki z serem i dżemem ( mój K. lubi dostać po dwa różne), bananem, jogurtem i sosem truskawkowym
Smacznego!
Powiązane notki:
Pełnoziarniste naleśniki z musem z dyni
Praktyczne porady: Darmowy obiad lub poczęstunek – czyli jak zrobić idealny farsz mięsny do krokietów, pierogów, pasztecików lub smakowitą pastę do chleba
Praktyczne porady: Mieszanka do pancakes na cały tydzień i śniadanie z głowy!
Praktyczne porady : mąka samorosnąca (self-rising flour) czyli jak ułatwić sobie życie jeśli nie mamy czasu na grzebanie po szafkach
Źródło:http://ania-gotuje.blog.pl/2012/10/26/praktyczny-porady-fakty-i-mity-o-nalesnikach-czyli-nalesniki-podstawowe