ßßß Cookit - przepis na Herbata rooibos KULINARNIE NIEBANALNIE

Herbata rooibos KULINARNIE NIEBANALNIE

nazwa

Składniki

Wykonanie

Herbata rooibos w zasadzie nie jest herbatą. Rooibos to czerwono krzew uprawiany w Republice Południowej Afryki, z tego też języka pochodzi nazwa – „rooi” znaczy czerwony a „bos” krzew. Liście czerwono krzewu po tym jak osiągną dojrzałość (sam krzew osiąga wysokość do 2 metrów, a jego liście kształtem i wielkością przypominają igły sosnowe) suszy się a następnie tnie się je na mniejsze, kilku milimetrowe kawałki. Popularna herbata rooibos to nic innego jak napar z suszonych, rozdrobnionych liści czerwonokrzewu. W odróżnieniu od herbaty liście rooibosa nie są poddawane fermentacji, stąd napar z rooibosa z herbatą nie ma w zasadzie nic wspólnego, no poza zaparzaniem wrzątkiem.
Napar z czerwonokrzewu posiada dość specyficzny, ale łagodny miodowy smak, pozbawiony jest natomiast charakterystycznej dla herbat goryczki. Spowodowane jest to brakiem garbników. Rooibos nie zawiera również teiny dzięki czemu może być pity bez ograniczeń, również przed snem – uspokaja, łagodzi, nie pobudza. Dzięki zawartości żelaza oraz przypisywanym właściwościom zapobiegającym mdłościom zalecany jest kobietom w ciąży. Napar z Rooibosa to bogactwo takich minerałów jak magnez, potas, żelazo, wapń oraz przeciwutleniaczy (witamina C) jak też innych składników o wykazanym działaniu poprawiającym odporność, obniżającym ciśnienie krwi, przeciwnowotworowym i przyspieszającym gojenie ran (stosowany również jako okład!). Wykazano również korzystny wpływ rooibosa na problemy żołądkowe.
SPOSÓB PARZENIA
Roibosa zalewamy wrzątkiem i parzymy około 3 do 5 minut. Podobnie jak w przypadku herbaty zielonej te same liście można parzyć kilka razy, bez utraty smaku czy wartości odżywczych. W odróżnieniu od herbaty zielonej wrzątek służy naparowi i nie powoduje utraty jego właściwości.
Źródło:http://www.kulinarny-blog.pl/przepis/herbata-rooibos