ßßß Cookit - przepis na Krem z buraków, batatów i pasternaku

Krem z buraków, batatów i pasternaku

Wykonanie

Kris: Jest wiele przepisów na krem z buraków. Ten jest dość nietypowy i niecodzienny gdyż zawiera składniki, które rzadko goszczą na naszych stołach: bataty, pasternak i szalotka. Dodatkowo krem z buraków podajemy z crème fraîche co z języka francuskiego oznacza świeża śmietana. Jest to śmietana lekko ukwaszona o zawartości tłuszczu około 35%. W niektórych sklepach w Polsce można ją kupić jednak najlepszym jej odpowiednikiem jest śmietana 36% zmieszana z dwiema łyżkami maślanki i pozostawiona na noc w ciepłym miejscu aż zgęstnieje. Crème fraîche może być używany do gotowania, gdyż nie warzy się ze względu na wysoką zawartość tłuszczu. Ze względu na delikatny smak często podaje się go ze świeżymi owocami.
Ania: O proszę! Nie wiedziałam tego, że możemy sobie sami zrobić domowy crème fraîche. Jak super!
Kris: A widzisz ile jeszcze rzeczy do poznania czeka… Teraz troszkę o słodkich ziemniakach.
Bataty nazywane również patatami lub słodkimi ziemniakami to tak naprawdę wilec ziemniaczany pochodzący z Ameryki Południowej i Środkowej. Spożywane są po ugotowaniu lub upieczeniu. Wytwarza się z nich także mąkę, skrobię oraz alkohol.
Ania: Ooo… alkohol! To co robimy naleweczkę? Czy to tylko wódkę zwykłą można zrobić?
Kris: Nie wiem tego jeszcze, pozostawmy to do późniejszego odkrycia. Wracam do opowieści o batacie.
Ania: No tak… To ciekawsze niż alkohol. Tysiąckrotnie ciekawsze… ha ha ha!
Kris: Bulwy batata odznaczają się wysoką wartością odżywczą. Warzywo to jest uważane za jedno z najbardziej odżywczych w przyrodzie. Dla porównania wartość odżywcza bulw batata jest o ok. 50% wyższa niż bulw ziemniaka. Jest to również znakomite źródło błonnika pokarmowego, witamin: B1, B2, PP, C oraz b-karotenu.
Ania: Ale super. Będziemy te bataciki jeść częściej.
Kris: Pasternak jest to roślina należąca do rodziny selerowatych. Czasami korzeń pasternaku nieuczciwi handlowcy sprzedają jako pietruszkę gdyż jest do niej bardzo podobny. Korzenie pietruszki są znacznie mniejsze niż korzenie pasternaku, dlatego bezpieczniej jest kupować mniejsze okazy, gdyż te wyrośnięte sprzedawane jako korzenie pietruszki, mogą okazać się pasternakiem. Kolejną różnicą w wyglądzie korzeni tych roślin jest fakt, iż pasternak w miejscu naci powinien mieć delikatne wgłębienie z ciemną obwódką. Pietruszka takiego wgłębienia nie posiada, dlatego dokonując zakupu warto przyjrzeć się miejscu, z którego wyrastała nać, gdyż wiele może nam ono wyjaśnić.
Ania: Oj wiele, wiele…
Kris: Pasternak posiada wiele właściwości leczniczych – ma działanie uspokajające, pobudza trawienie, reguluje krążenie i działa moczopędnie.
Ania: Więc jak ktoś ma niespokojne usposobienie to powinien walnąć sobie pasternak na obiad, pyszny jest pieczony lub można zrobić sobi e purée z gotowanego pasternaku i marcheweczki lub szybko zmiksować krem z buraków. To niesamowite, że rośliny mają tyle cudownych, leczniczych właściwości. Pożywienie może nas leczyć…
Kris: Szalotka lub cebula szalotka to popularna nazwa czosnku askalońskiego pochodzącego z Bliskiego Wschodu. Szalotkę dusimy na małym ogniu gdyż w innym przypadku może stać się gorzka w smaku. Szalotka w wielu krajach jest ceniona przede wszystkim za swój łagodny smak. Znawcy twierdzą, że szalotka posiada najłagodniejszy smak ze wszystkich gatunków roślin cebulowych.
Ania: Kocham gotować! A Wy?
400 g buraków
200 g pasternaku
250 g batatów
2 szalotki
2 ząbki czosnku
1 l bulionu
1 łyżka oleju
crème fraîche
sól i pieprz
Szalotkę i czosnek obieramy. Cebulę kroimy w drobną kostkę, a czosnek w plasterki i podsmażamy w garnku z odrobiną oleju. Do garnka dolewamy bulion i dodajemy obrane i pokrojone w grubszą kostkę buraki, bataty i pasternak. Gotujemy pod przykryciem przez około 40 minut. Po ugotowaniu miksujemy blenderem oraz doprawiamy solą i pieprzem. Rozlewamy do talerzy lub miseczek i dekorujemy crème fraîche.
Opcjonalnie krem z buraków możemy posypać dukkah. Jest to rodzaj posypki pochodzącej z Egiptu Używanej głównie jako przyprawa do pieczywa. Przygotowuje się go z mieszanki sezamu, orzechów i różnego rodzaju przypraw, prażonych razem i zmielonych.
Potrzebujemy: Dukkah
1 łyżkę orzechów laskowych
1 łyżkę sezamu
1 łyżkę nasion słonecznika
1 łyżkę nasion kolendry
1 łyżkę kminku
1 łyżeczkę soli
Wszystkie składniki za wyjątkiem soli prażymy na rozgrzanej i suchej patelni przez 3-4 minuty. Musimy pamiętać o tym, aby przez cały czas prażenia potrząsać patelnią lub mieszać aby nie doprowadzić do przypalenia nasion. Mielimy blenderem i doprawiamy solą. Pamiętajmy o tym, aby nie mielić zbyt długo gdyż nie chodzi nam o to, aby powstała mąka lecz aby w naszym dukkah były widoczne cząstki nasion.
Źródło:http://kulinarnepogawedki.pl/krem-burakow-batatow-pasternaku