Słowo o ziemniakach

nazwa

Składniki

Wykonanie

Opublikowano 18 września 2012, autor: M.
Teoretycznie każdy, kto ma do czynienia z kucharzeniem, ma ogólne pojęcie o gotowaniu ziemniaków. Kryją one jednak kilka tajemnic, które nieczęsto są znane osobom mniej zaangażowanym w kulinarny świat.
1. Garnek po gotowaniu ziemniaków umyje się doskonale , jeśli natychmiast po opróżnieniu zalejemy go ZIMNĄ wodą. Nie ciepłą, ponieważ wtedy skrobia ziemniaczana zamieni się w klej i będziemy potrzebować ostrej szczotki, by doprowadzić naczynie do porządku.
2. Kiedy zdarzy się nam przesolić jakąś potrawę, nieważne, czy zupę, czy gęsty sos, można naprawić to, wkładając do garnka z potrawą surowego, obranego ziemniaka, który „wciągnie” sól.
3. Wbrew obiegowej opinii, ziemniaki należy wrzucać na wrzącą wodę- wychodzą wtedy smaczniejsze, niż gdy podgrzewają się razem z wodą. Niby rzecz nieistotna, a smak faktycznie lepszy:)
4. Gdy gotujemy ziemniaki przeznaczone do sałatek, najlepiej ugotować je w mundurkach- wyjdą smaczniejsze i będą kryły w sobie więcej witamin.
5. Przed smażeniem frytek koniecznie należy ziemniaki osuszyć, w przeciwnym razie znajdziemy się „pod ostrzałem” tłuszczu
6. Ziemniaki gotowane w mundurkach po odcedzeniu należy przelać zimną wodą- wtedy łatwiej obierzemy je ze skórki.
7. Ziemniaki nie wykipią podczas gotowania, gdy do wody dodamy łyżkę stołową oleju.
Informacje o M.
Gotowanie jest moją pasją odkąd pamiętam, a czas spędzony w kuchni odpręża mnie i pozwala na realizację moich szalonych, kulinarnych pomysłów. Oprócz gotowania relaks zapewniają mi medyczne thrillery Robina Cooka i dreszczowce Cobena. Polscy autorzy? J.L. Wiśniewski i A.Sapkowski! Nie jestem singielką, więc pysznymi potrawami rozpieszczam mojego chłopaka. Jeszcze nigdy nie skarżył się na jakość moich wypieków i obiadów, więc... może i Wam przysmakują? :)
Zobacz wszystkie wpisy, których autorem jest M. →
Źródło:http://zielone-oko-w-rosole.blog.pl/2012/09/18/slowo-o-ziemniakach