ßßß Cookit - przepis na Kuchnia Indyjska

Kuchnia Indyjska

nazwa

Składniki

Wykonanie

Co zamówić podczas pierwszej wizyty w Indiach? Daniem ogólnoindyjskim jest thali - zestaw przekąsek składający się z ryżu lub roti (indyjski chlebek), warzyw w sosie, ostrych marynat oraz często mięsa. Drugim uniwersalnym daniem indyjskim jest dal, czyli rodzaj gęstej zupy z soczewicy. Charakterystyczną potrawą jest dosa, czyli cienkie, suche naleśniki wyrabiane z mąki ryżowej podawane z różnym nadzieniem: kokosowym, chili, warzywnym. Najpopularniejsza jest masala dosa z ziemniakami, cebulą oraz z przyprawami. Do tego podawane są przystawki i sosy, różniące się w zależności od regionów. Tradycyjny posiłek indyjski powinno się jeść palcami, odłamując kawałki chleba prawą ręką i nabierając na nie jedzenie.
Źródło: http://www.satyamsweetmart.com/thali.php
Kuchnia Indii jest tak różnorodna jak ich kultura - od północno-zachodniego tanduri po południowe ostre curry
Trudno wyobrazić sobie indyjską kuchnię bez przypraw, uzywanych nie tylko dla polepszenia smaku, ale także do pobudzenia apetytu i procesów trawiennych. Wiele uwagi poświęca się temu, by przyprawy podkreślały oryginalny smak potraw, ale go nie zmieniały. Tradycyjne składniki posiłku zależały od pory roku, pożądanego efektu (dania rozgrzewające i chłodzące), wieku, a nawet charakteru. Niegdyś każde danie musiało mieć sześć ras (smaków):
słodki
słony
gorzki
cierpki
kwaśny
ostry.
Przypisywano im określony wpływ na organizm i zależenie od potrzeb ustalano ściśle proporcje użycia.
Źródło: Biblioteka Gazety Wyborczej. (2006). Indie podróże marzeń. Warszawa: Mediaprofit Sp. z o.o.
***
*HERBATA
Choć ojczyzną herbaty są Chiny, a ceremonia jej parzenia pochodzi z Japonii, to najwspanialsze gatunki tego pobudzającego napoju rosną w Indiach i na Sri Lance. Herbatę Assam zna chyba każdy, a Darjeeling ( Dardżiling) jest uważana za najlepszą wśród czarnych herbat.
Tajemnica Mieszania
Na całym świecie bardzo popularne są herbaty mieszane. Wielu producentów, by uzyskać niepowtarzalny smak i armat, łączy ze sobą różne gatunki herbat, pochodzące z różnych regionów. Popularne są mieszanki herbaty zielonej z czarną, owocowej z naturalną lub ziołowa. Jedną z najsłynniejszych takich mieszanek jest English Breakfast Tea, która zawiera herbaty indyjskie i cejlońskie.
Herbata Indyjska - mocna i w najlepszym gatunku
Istnieje co najmniej kilka legend związanych z odkryciem herbaty. Akcja wszystkich rozgrywa się w Chinach. Obecnie nie jest już tak istotne, czy napar odkrył przypadkiem cesarz chiński, czy bodhisattwa potrzebujący wsparcia podczas wielogodzinnych medytacji. Ważne, że herbata podbiła świat i stała się obok kawy jednym z najpopularniejszych napojów. W niektórych państwach wiele tradycji związanych jest właśnie z tym naparem. Indie słyną z produkcji czarnej herbaty o wyrazistym smaku i niezwykle bogatym oraz wyrafinowanym aromacie. Do najbardziej znanych indyjskich gatunków herbaty należy Assam, który swoją nazwę wziął od miejsca upraw. W malowniczo położonym stanie Assam, w północno-wschodnich Indiach, od marca do września dokonuje się zbiorów listków herbaty. Ponoć krzewy herbaciane zostały przewiezione tu z Chin. Z tego regionu pochodzą różne odmiany, których napar charakteryzuje się barwami od pomarańczowej po głęboką czerwień. Są mocne, o nieco cierpkim smaku. Jednak za królową wśród herbat uchodzi Darjeeling, nazwana od miasta położonego w Himalajach na wysokości ponad 2 000 metrów n.p.m. Zbierana jest trzy razy do roku. Dzięki idealnej wilgotności powietrza, w której wzrastają krzewy, napar ma wyśmienity smak. Z pierwszych zbiorów pochodzą odmiany zielone, z kolejnych ciemne. Co ciekawe, kiedyś uprawy herbaty w Indiach były bardzo niskiej jakości. Sprowadzano specjalnie chińskich ekspertów, by popracowali nad ulepszeniem receptury. Działania te przyniosły efekt i już od 1900 r. Indie stały się głównym eksporterem herbaty do Europy. W Dardźilingu organizowane są specjalne wycieczki, podczas których można zgłębić tajniki produkcji herbaty. Na taką wyprawę naprawdę warto się udać!
Źródło: Kolekcja „Rzeczpospolitej” Cuda Świata – Indie
Źródło:http://claudittemisscooking.blogspot.com/2013/03/kuchnia-indyjska.html