ßßß Cookit - przepis na Naturalny kwas buraczany - do barszczu

Naturalny kwas buraczany - do barszczu

nazwa

Składniki

Wykonanie

Kwas buraczany jest dodatkiem do jednej z najstarszych polskich zup - wzmianki o barszczu czerwonym pochodzą już z początku XVI wieku. Kwas z buraków nie tylko wzbogaca barszcz smakowo, ale również kolorystycznie, wzmacniając jego piękną, rubinowo-czerwoną barwę.
Podaję najprostszą wersję kiszenia buraków, bez dodatków smakowych. Takie klasyczne, polskie receptury chętnie czerpię ze starszych wydawnictw - w tym przypadku z książki W staropolskiej kuchni i przy polskim stole autorstwa Marii Lemnis i Henryka Vitry. Tej samej, z której pochodzi wspaniała Babka drożdżowa i masa makowa do świątecznych ciast i deserów. Tą drugą zamieszczę już jutro.
Opcjonalnie możecie w trakcie przygotowań dodać do kwasu przyprawy takie jak czosnek, ziele angielskie czy liść laurowy, a dolewaną wodę lekko posolić. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ czerwony barszcz i tak doprawiamy podczas gotowania.
Orientacyjne proporcje kwasu z buraków dodawanego do barszczu to: 0,5 litra kwasu na 1,5 litra wywaru. Ilość ta zależy jednak od naszych indywidualnych upodobań i siły smakowej wywaru jarzynowo-buraczanego.
Polecamy też więcej przepisów podstawowych
Nasze inne propozycje, w których wykorzystaliśmy: buraki
Przed przystąpieniem do pracy przygotujcie:
czysty, wyparzony słoik lub kamionkowe naczynie
gazę
sznurek do obwiązania gazy
deskę do krojenia i nóż
zagotowaną wodę, która w trakcie pracy powinna osiągnąć temperaturę pokojową
Składniki:
1,5 kg buraków
skórka chleba żytniego na zakwasie
Buraki wyszorować, cienko obrać oraz pokroić w cienkie plastry.
Ułożyć w słoiku lub kamionkowym naczyniu.
Zalać wcześniej zagotowaną wodą - ciepłą lub letnią. Woda powinna całkowicie przykryć buraki. Włożyć skórkę razowego chleba.
Przykryć gazą lub cienką, papierową serwetką i obwiązać sznurkiem. Odstawić w ciepłe miejsce na 4-5 dni. Po tym czasie ostrożnie zdjąć powstałe na powierzchni szumowiny i pianę, wyjąć skórkę chleba i przelać kwas buraczany do czystej, wyparzonej butelki. Zamknąć szczelnie i przechować w lodówce.
,
Źródło:http://artkulinaria.pl/magia-gotowania/kulinarne-abc/naturalny-kwas-buraczany-do-barszczu