ßßß Cookit - przepis na Przepis na ocet jabłkowy

Przepis na ocet jabłkowy

nazwa

Wykonanie

Ocet jabłkowy produkowano domowym sposobem od dawien dawna. Wzmianki o tym, jak zrobić taki ocet można znaleźć w najstarszych książkach kucharskich.
Przygotowaniu octu jabłkowego w warunkach domowych jest niezwykle proste. Można przygotować go z owoców mniej dorodnych, ale zdrowych. Najlepiej takich z własnej działki, niewoskowanych i niepryskanych. Z powodzeniem do przygotowania octu można wykorzystać obierzyny wraz z ogryzkami - to świetny sposób na utylizację resztek jabłek wykorzystywanych do szarlotki czy przetworów owocowych.
A tak przy okazji, zachęcam do poczytania o cudownych właściwościach octu jabłkowego. Nie bez powodu nasi przodkowie wykorzystywali ocet jabłkowy do celów kosmetycznych - dla dodaniu blasku włosom, czy w celach polepszenia trawienia.
Octy należy przechowywać w szczelnie zakręconych butelkach, w ciemnym miejscu. Z octów winnych i jabłkowych z łatwością można otrzymać octy ziołowe, owocowe czy orzechowe.
Oto jak zrobić domowy ocet jabłkowy:
Składniki:
1 kg jabłek lub obierzyn (wraz z ogryzkami)
1 i 1/2 litra przegotowanej wody
1 i 1/2 łyżki cukru (20g) na każdy litr wody
Wykonanie:
Przygotować czyste szklane naczynie, wyparzyć. Wrzucić starte na tarce lub drobno pokrojone umyte jabłka, wraz ze skórką i ogryzkami albo same obierzyny z jabłek wraz z ogryzkami. Zalać ciepłą, przegotowaną wodą z cukrem. Na 1 kg obierzyn/jabłek potrzeba około 1,5 litra słodzonej wody - płynu potrzeba tyle, by przykryć jabłka. Przykryć podwójnie złożoną gazą lub ściereczką kuchenną i obwiązać sznurkiem albo uszczelnić gumką recepturką. Zalewa jabłkowa musi mieć dostęp do powietrza, by fermentować, ale jednocześnie musimy chronić zawartość przed muszkami. Odstawić na 2-5 tygodni. Niektórzy zalecają by odstawić w ciepłe miejsce (przyspiesza fermentację), inni zalecają 10-15 stopni. Ja naczynie z octem przechowywałam na balkonie, gdyż zapach fermentujących jabłek nie jest przyjemny i skutecznie może przegonić z domu. Fermentacja w niższej temperaturze dłużej trwa, ale się udaje.
Jeśli masz ciepłą piwnicę, to tam możesz wynieść słoik.
Po kilku tygodniach zlać przez sitko wyłożone ściereczką/gazą. Napełnić butelki i szczelnie zamknąć. Ja zlewałam po 5 tygodniach, ocet dojrzewał w temperaturze chłodniejszej.
Podczas fermentacji, zwłaszcza na początku, raz na jakiś czas zamieszać jabłka, by płyn przykrywał jabłka (inaczej może wystąpić pleśń).
Po 5 tygodniowej fermentacji część płynu wyparowało. Zostało mi około 300 ml octu jabłkowego.
P.S. Mam wrażenie, że ocet domowy jest mniej klarowny niż ten ze sklepu, ale jest o wiele lepszy w smaku.
P.S.2 Przy fermentacji w niższej temperaturze ryzyko pojawienia się jakiejkolwiek pleśni jest znacznie niższe niż przy szybkiej fermentacji. Przy fermentacji w wysokiej temperaturze, odcedziłabym jabłka i obierzyny i pozostawiła płyn do dalszej fermentacji już po odcedzeniu.
Źródło:http://www.ninawkuchni.pl/2012/11/przepis-na-ocet-jablkowy.html